Circa 20 de cutremure au avut loc în Vrancea şi în Câmpia Romană, începând de ieri după-amiază până azi dimineaţă la ora 2.15
- potrivit mediafax.ro, agenţie de ştiri care a cules informaţii de pe saitul Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP). Cel mai puternic seism a avut intensitatea de 4,4 grade pe scara Richter. Toate au fost din clasa cutremurelor uşoare (4 - 4,9 grade Richter) sau a celor minore (2 - 3,9 grade Richter). Primul cutremur din această serie s-a produs duminică după-amiază la ora 17.47, în Vrancea, la o adâncime de 114 kilometri şi a avut magnitudinea de 2.9 grade, iar ultimul în noaptea de duminică spre luni, la ora 2.15, în Câmpia Română şi a avut o intensitate de 2.6 grade. Mediafax.ro consemnează că niciunul dintre seisme nu s-a simţit în Bucureşti.