Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.

Categorie: Actual

medici protesteJoi, în urma unei adunări la Bucureşti, convocate de către Colegiul Medicilor din România, reprezentanţii forurilor profesionale, sindicale şi patronale din sistemul sanitar românesc au hotărât declanşarea modalităţilor de protest etapizate pentru a determina conducerea ministerului de resort să rezolve problemele din Sănătate.

Necesitatea unei astfel de adunări este justificată de participarea masivă a reprezentanţilor tuturor structurilor din sistem, de la medici la farmacişti, asistenţi medicali, stomatologi, organizaţii sindicale şi patronale.

Dorim să organizăm o Coaliţie de largă reprezentare, formată din organizaţii profesionale, sindicale şi patronale din tot sistemul de Sănătate care să ne reprezinte problemele pe parcursul celor patru sau cinci luni preconizate prin strategia noastră de protest. Practic, acţiunile noastre vor fi etapizate. Pe data de 4 iulie, va avea loc o conferinţă a acestei Coaliţii, iar în lunile iulie şi august, toate filialele Colegiului medicilor din ţară vor stabili cu exactitate şi vor sintetiza revendicările discutate la nivel de judeţ, urmând ca acestea să fie puse pe tapet în cadrul unei Adunări Generale Extraodinare. Dacă nici semnalarea cu foarte mare rigurozitate a problemelor din sistem nu va rezolva nimic, în luna septembrie va avea loc un marş concomitent în toate oraşele ţării, coordonat de Coaliţie, prin care vom protesta împotriva problemelor din Sănătate. Dacă nici aşa nu se rezolvă nimic, în luna octombrie vom declanşa greve coordonate de sindicate, iar în noiembrie, dacă tot nu obţinem nimic, vor urma demisii în bloc atât la nivelul medicilor din spitale, cât şi la nivelul asistenţilor, al farmaciştilor şi al stomatologilor", ne-a declarat dr. Simona Schnelbach, preşedintele Colegiului Medicilor Prahova.

Problemele cele mai discutate la întâlnirea de astăzi au fost veniturile cadrelor medicale şi, în special ale rezidenţilor pentru care legislaţiaa europeană prevede minim două salarii medii pe economie, în timp ce la noi cel mai mare salariu este de 200 de euro. „S-a mai propus realizarea unei grile de salarizare cu un venit minim negociat, special pentru acest sector medical", ne-a mai precizat dr. Schnelbach.

O altă problemă discutată de către participanţii la întâlnire a fost starea spitalelor, condiţiile din unităţile medicale de stat punând în pricol, în prezent, atât activitateaa medicală cât şi siguranţa pacienţilor.

„Au mai fost discutate problema malpraxisului, dar şi statutul medicilor care nu sunt funcţionari publici. Pe de altă parte, medicii au fost, în ultima vreme, supuşi unor blamări publice care au afectat întreagul domeniul al Sănătăţii. Trebuie să menţionăm, totuşi, că în ultimele luni, în mai multe ţări europene au fost mişcări şi acţiuni de protest ale medicilor din cauza problemelor din sistemele medicale, însă la noi este cea mai gravă, cu cele mai mari dificultăţi din toată Europa", ne-a mai precizat preşedintele Colegiului Medicilor Prahova.

Alături de doctori se află şi sindicatul Sanitas, ai cărui reprezentanţi au declarat publică disponibilitatea de a susţine acţiune de protest. Prim-vicepreşedintele Federaţiei Sanitas, Marius Sepi, a declarat joi, pentru mediafax.ro, că acţiunile anunţate de Colegiul Medicilor din România au susţinerea organizaţiei sindicale, el precizând că acestea nu sunt împotriva Ministerului Sănătăţii, ci a celui de Finanţe şi a Guvernului.

Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Raed Arafat, a declarat, în cursul zilei de astăzi, că, în prezent, la Ministerul de resort sunt stabilite două grupuri de lucru care se ocupă de două probleme distincte: „Unul de statutul spitalelor pentru a le scoate din statutul unităţilor bugetare, celălalt fiind direcţionat pe proiectele de salarizare din sistemul de Sănătate", a precizat medicul care a recunoscut public şi faptul că problema veniturilor medicilor este una generală şi serioasă, în România.

Pe de altă parte, ministrul Sănătăţii Eugen Nicolăescu a declarat clar, la adresa protestatarilor: „Pe bugetul pe care îl avem astăzi în Ministerul Sănătăţii, nu putem creşte niciun salariu. Cred că se face presiune pe Ministerul Sănătăţii, dar este dreptul fiecărei organizaţii să îşi exprime părerea".

Back To Top