Salvamontiștii formației Prahova au urcat din nou pe munte, duminică, pentru recuperarea unor turiști aflați pe traseu, care nu putea să mai înainteze.
Salvamontiștii din cadrul formației Prahova au avut, sâmbătă, cinci intervenții în cadrul unor evenimente derulate la Predeal și Cabana Caraiman.
Salvatorii montani au fost solicitați și la Azuga (unde doi adolescenți au suferit fracturi, în urma unor accidente pe trasee de mountain-bike), respectiv pe Valea Morarului, de asemenea în cazul unui turist accidentat.
Solicitările nu s-au oprit nici după lăsarea întunericului. Azi-noapte, echipajele au urcat din nou pe munte, inclusiv pentru recuperarea mai multor persoane speriate după ce au întâlnit o ursoaică cu pui.
Eleva CNMV Ploiești a obținut un nou rezultat excepțional, ocupând unul dintre primele locuri în clasamentul lotului lărgit pentru Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică.
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă temporar, în trei sate ale comunei, pentru intervenții în contextul lucrărilor de modernizare a rețelei.