- Scris de Elena CIOBANU
• Pentru a marca Ziua Mondială a Sănătății Mintale, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Prahova a organizat marți, 10 octombrie, un eveniment cu tema “Sănătatea mintală este un drept universal al omului”.
• Au participat atât reprezentanți ai instituțiilor DGASPC care au în grijă persoane cu afecțiuni mintale, cât și medici, reprezentanți ai Colegiului Național al Asistenților Sociali și ai ONG-urilor a căror activitate privește sănătatea mintală.