- Scris de Anca Visan
Bugetarii vor avea parte, la finalul săptămânii viitoare, de o nouă vacanţă, după ce Guvernul a hotărât că, pe lângă sărbătoarea legală din data de 15 august, aceştia au liber de la serviciu şi pe 16 şi 17 august. Această minivacanţă va afecta, la Ploieşti, şi programul pentru eliberarea actelor de identitiate şi înregistrarea căsătoriilor, naşterilor sau deceselor.
Guvernul a acordat o nouă minivanaţă pentru bugetari, legând sărbătoarea legală de Sfânta Maria, care în acest an pică într-o miercuri, de weekend, prin acordarea unor libere, recuperabile ulterior, în zilele de joi, 16 august, şi vineri, 17 august. Cu toate acestea, rămân instituţii publice unde se va lucra în cele două zile. În Prahova, din cauza numărului mare de solicitări, serviciile care se ocupă de eliberarea paşapoartelor, respectiv de înmatricularea vehiculelor şi eliberarea permiselor auto, vor avea program normal, a anunţat astăzi Prefectura.
Măsuri speciale, în Prahova, pentru a preveni răspândirea pestei porcine africane. Autorităţile judeţene au convocat în această săptămână Centrul Local de Combatere a Bolilor Prahova şi le-au transmis primarilor măsurile care trebuie luate, în contextul confirmării unui focar de pestă în judeţul vecin Ialomiţa. Una dintre principalele măsuri vizează interzicerea comercializării de porci sau produse din carne de porc la toate târgurile care vor avea loc pe teritoriul judeţului în următoarea perioadă.
Operatorul de dezinsecţie, deratizare şi dezinfecţie din Ploieşti, Coral Impex, anunţă că pe data de 10 august va începe o nouă acţiune de combatere a insectelor. Reprezentanţii societăţii au făcut un apel şi către asociaţiile de proprietari din municipiu, amintind că, pentru o intervenţie eficientă, e recomandat ca aceste stropiri să se facă atât pe domeniul public, cât şi la locuinţele private. Reprezentanţii Coral Impex au transmis un comunicat de presă în care detaliază acţiunile care se vor derula în următoarele săptîămâni:
Jandarmii prahoveni şi reprezentanţii Electrica au făcut mai multe controale, în această săptămână, în Ploieşti, la persoane bănuite că s-ar fi racordat ilegal la reţea sau au găsit metode de a evita contorizarea consumului. Verificările vin după ce Electrica a observat o creştere aparent nejustificată a consumurilor în câteva cartiere sărace şi s-au încheiat, în această săptămână, cu două dosare penale, pentru doi ploieşteni care locuiesc în zona Radu de la Afumaţi.
Traseul 401 al TCE Ploieşti va circula deviat, începând de joi, ca urmare a lucrărilor derulate de administraţia locală pe strada Bobâlna, în zona de sud a municipiului, a anunţat astăzi conducerea Transport Călători Express. Autorităţile au anunţat noua rută pe care o vor avea autobuzele de pe acest traseu, fără a preciza cât timp va dura această modificare.
Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, fosta CNADNR, a început astăzi lucrări de reparaţii în zona a doua sensuri giratorii situate pe tronsoanele de drumuri naţionale din Prahova. Sunt vizate două giratorii, situate în vecinătatea municipiului Ploieşti, unul la Bărcăneşti şi unul la Bucov.
A început calcularea penalităților pentru întârzierile din ultimul segment rămas neconstruit la A3 București - Ploiești. Este vorba despre cei trei kilometri dinspre Capitală, care nu sunt gata nici acum, deși luna trecută s-au împlinit șase ani decât restul autostrăzii a fost inaugurat.