- Scris de Paul Dumitrescu
Primele rezultate ale sondajelor la închiderea urnelor pentru Alegerile Europarlamentare arată că cele mai multe mandate pentru Parlamentul European au fost obținute de către Alianța PSD-UNPR-PC. Iată primele estimări realizate de mai mulți operatori de sondaje din țară, după încheierea votului.
Prezența la vot până la ora 19.00, la nivel național a fost de 26,52%, a anunțat Biroul Electoral Central. Procentul alegătorilor în mediul urban a fost de 23,69%, iar în mediul rural au votat până la această oră 30,37%.
Radu Ion, primarul din Bălțești, este acuzat că ar fi îndemnat un cetățean să voteze pentru o poziție anume, după ce respectivul ar fi întrebat cum anume să voteze. Potrivit presei locale, primarul i-ar fi luat cetățeanul buletinul de vot indicându-i acestuia unde să pună ștampila. Revenim cu amănunte.
După ce, în cursul zilei alegerilor europarlamentare din România, Biroul Electoral Central (BEC) fost sesizat de nenumărate ori cu privire la posibile fraude și nereguli care vizau listele suplimentare, reprezentanții Biroului au decis să pună capăt neînțelegerilor.
Prezența la vot la ora 16.00, la nivel național, a fost de 18,4%, a anunțat Biroul Electoral Central.
Programul „Bursele Europene: Jurnaliști în dialog" se adresează jurnaliștilor din presa locală și publiciștilor și bloggerilor din provincie, urmărind recunoașterea meritelor, susținerea ziariștilor care abordează teme europene la nivel local și regional, precum și sporirea calității editorialelor, comentariilor, analizelor și reportajelor acestora.
Reprezentanții Partidului Mișcarea Populară Prahova au depus o sesizare la Poliție, prin care anunțau că, în comuna Podenii Noi, mai mulți alegători au fost aduși la secțiile de votare cu autoturismul Poliției Locale. Informația a fost confirmată decătre reprezentanți ai partidului.