- Scris de Paul Dumitrescu
În urma ploilor abundente din ultimele zile, viiturile și alunecările de teren au afectat accesul către mai multe localități prahovene. Reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență Prahova au emis o nouă informare privind drumurile și localitățile în care circulația se desfășoară cu mare dificultate și riscuri.
Potrivit unor date statistice, 98% dintre femeile din România știu despre existența pilulelor anticoncepționale, dar numai 25% folosesc această metodă contraceptivă. Viața sexuală și contracepția sunt, încă, subiecte tabu pentru multe familii, în schimb, numărul copiilor abandonați în maternități, la naștere, rămâne foarte crescut.
Creștinii ortodocși sărbătoresc vineri, 25 aprilie, Izvorul Tămăduirii, sărbătoare în care sunt sfințite apele și care este încărcată de multe obiceiuri străvechi.
Recent, a fost publicată în monitorul oficial hotărârea Guvernului care aprobă completarea programelor de sănătate cu mai multe servicii medicale. Unul dintre acestea este finanțarea de către stat a intervenției de reconstrucție mamară în urma masectomiei efectuate din motive oncologice.
Ploaia și carosabilul umed reprezintă reale pericole pentru participanții la trafic. Întrucât pe toate arterele din județ se circulă în condiții de ploaie sfătuim participanţii la trafic să conducă cu prudență maximă şi să respecte regulile de circulaţie şi indicaţiile poliţiştilor rutieri.
Prin ordonanța de urgență care prevede folosirea contravalorii în lei a sumelor obţinute după scoaterea la licitaţie a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră, a fost aprobată și alocarea a 22,3 milioane de lei (echivalentul a cinci milioane de euro) către Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice pentru finanțarea proiectului de transformare a parcului public auto din Ploiești într-unul nepoluant.
Guvernul a aprobat normele metodologice de aplicare a directivei europene care le permite pacienților să urmeze tratamente în afara granițelor abia după șase luni de la intrarea în vigoare a actului normativ, dar și după ce a Comisia Europeană a declanșat o acțiune de infringement de necomunicare în domeniul sănătății pentru 12 state din UE, inclusiv pentru România.
„Fii Sănătos! Fii Responsabil! Vaccinează-te!" este mesajul campaniei „Săptămâna Internațională a Vaccinării", care va avea loc în perioada 24-30 aprilie 2014. Evenimentul se desfășoară la inițiativa Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), iar acțiunile sunt orgtanizate de către Societatea Națională de Medicina Familiei.