- Scris de Paul Dumitrescu
VREMEA va fi caldă, în următoarele două zile. Temperaturi de peste 30 de grade Celsius sunt aşteptate în regiunile sudice. Iată ce mai spun meteorologii.
Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.
După ce preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, Cristian Buşoi, a anunţat că intenţionează să apeleze la medicii de familie pentru inscripţionarea şi distribuirea cardurilor de sănătate, doctorii au reacţionat vehement, unindu-se într-o campanie online prin care argumentează refuzul implicării în aceste acţiuni.
Potrivit informaţiilor Administraţiei Naţionale de Meteorologie, avertizarea COD GALBEN de CANICULĂ a fost prelungită până sâmbătă pentru 15 judeţe din vestul şi sudul ţării. De sâmbătă noapte, în vestul, centrul, şi nordul ţării vor fi averse puternice, descărcări electrice, vijelii şi căderi de grindină.
Poliția Locală Ploiești a aplicat șase amenzi unor persoane care se scăldau în lacul din incinta parcului de la Sala Sporturilor Olimpia. Interdicția de a face baie în lacul artifical sau chiar în fântânile din oraș este încălcată din ce în ce mai des, pe fondul creșterii temperaturilor.
Totodată, acțiunile polițiștilor locali au vizat sancţionarea căruțașilor care nu respectă traseele stabilite de Consiliul Local, depistarea persoanelor care consumă băuturi alcoolice pe domeniul public ori săvârşesc alte fapte care contravin normelor de convieţuire socială.
Ministerul Sănătăţii pregăteşte un pachet de servicii medicale de bază restrâns care să necesite sume cât mai mici din bugetul de resort. Astfel, de la 1 ianuarie 2014, românii vor plăti din buzunar pentru mai multe investigaţii decontate, până acum, de CNAS. Prioitatea în cabinetele medicale va însemna asigurări private de sănătate.
Primind foarte multe sesizări în privinţa furturilor de biciclete, poliţiştii de la Secţia 4 din Ploieşti au organizat o acţiune de prevenire şi combatere. Cu acest prilej au prins în flagrant un infractor care tocmai fura o bicicletă lăsată de proprietar în zona Gării de Sud. Individul nu era la prima abatere, după cum a reieşit din cercetări. Va fi prezentat instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.