- Scris de Radu CONSTANTIN
Pentru a reduce riscul ca tu să devii o victimă a tâlhăriei, Poliţia Română îţi recomandă câteva măsuri de siguranţă:
*Ai grijă la ce se întâmplă în jurul tău atunci când eşti pe stradă. Nu te lăsa distrasă de citirea presei sau accesatul internetului şi evită să foloseşti telefonul mobil pe stradă. Neatenţia ta poate atrage interesul infractorilor.
*Pe stradă, păstrează-ţi poşeta pe umăr, lipită de corp şi protejată cu braţul.
*Când mergi pe trotuar, în apropierea carosabilului, tine-ţi geanta pe umărul opus străzii, pentru a evita smulgerea ei de către biciclişti sau motociclişti.
*Fii prudentă cu persoanele care te abordează sub diverse pretexte sau vor să-ţi distragă atenţia. Păstrează întotdeauna o distanţă care să-ţi ofere siguranţă, în caz că acestea vor încerca să-ţi smulgă bijuteriile sau telefonul.
*Când ţi se pare că cineva te urmăreşte, verifică acest lucru traversând strada. Dacă individul respectiv alege aceeaşi rută, îndreaptă-te spre o zonă aglomerată sau intră într-un magazin. Cere sprijinul poliţiei.
*Evită să mergi la ore târzii prin parcuri, locuri izolate sau întunecoase. Dacă locuieşti la periferie şi mergi pe stradă după lăsarea întunericului, stabileşte să fii însoţită de mai multe persoane sau de cineva care te poate proteja şi alegeţi, pe cât posibil, străzi iluminate.
*Nu cumpăra produse cu o provenienţă dubioasă, pentru a nu încuraja infractorii să-şi continue activitatea ilegală.
Agenţii Poliţiei Municipiului Ploieşti au reuşit să identifice un tânăr de 23 de ani suspectat de tâlhărie. Infractorul a fost prins în zona Parcului Mihai Viteazul.
Luni, 22 iulie, ministrul Sănătăţii Eugen Nicolăescu şi secretarul de stat în MS Adrian Pană au avut o întâlnire cu reprezentanţii Societăţii Naţionale de Medicină de Familie şi cei ai Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate. Printre temele abordate a fost şi distribuirea cardului naţional de sănătate, refuzată vehement de către doctori.
Psihologul Ioana Borcan, membru al Comisiei de evaluare a persoanelor cu handicap Prahova şi asistenta medicală Nicoleta Georgiana Irimia, angajată a Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti, au fost arestate vineri, 19 iulie, pentru 29 de zile. Cele două funcţionare sunt acuzate că au primit sume importante de bani pentru a le facilita unor persoane sănătoase obţinerea unor certificate de handicap.
Marţi, 23 iulie, au fost afişate REZULTATELE EXAMENULUI DE DEFINITIVARE ÎN ÎNVĂŢĂMÂNT. Peste jumătate dintre cadrele didactice care au susţinut examenul au luat note mari şi foarte mari.
Procesul de eliberare a noilor documente de identitate ar fi trebuit demarat la începutul lunii iulie 2013 însă parlamentarii au amânat acest termen până la jumătate anului viitor. VEZI SCHIMBĂRILE CALENDARULUI BULETINELOR ELECTRONICE.
Sfinţii sunt treptele pe care coboară însuşi DUMNEZEU către un neam. Să nu îi dăm uitării pe cei care s-au făcut trepte pentru neamul nostru, scriind cu sângele lor istoria acelor vremuri de curajoasă şi jertfelnică mărturisire.
Doar în primul trimestru al anului 2013, românii au cheltuit deja 3 miliarde de lei numai pe medicamente, arată un studiu realizat de Cegedim România. Una dintre concluziile studiului este că în această perioadă au fost consumate cu 10,3% mai multe medicamente fără reţetă decât în aceeaşi perioadă a anului trecut.