- Scris de Lucian Răducanu
In perioadele cu temperaturi ridicate, cetatenii au la dispozitie:
- corturi cu dozatoare cu apa rece in zonele: Palatul Administrativ – statie autobuz, Pasaj Pietonal – Parc Nichita Stanescu, Casa de Cultura a Sindicatelor, Piata Garii de Sud, Cartier Mihai Bravu – langa Farmacie, Complex Mare Nord, Zona Paltinis, Zona Piata Aurora, Cartier Vest – Kaufland, Zona Lamaita;
- dozatoare cu apa rece : Halele Centrale si in toate pietele agro-alimentare;
- cismele stradale: Parc Sala Sporturilor, Parc Mihai Viteazul, Parc Halele Centrale, Pasaj pietonal Nichita Stanescu, Rondul I Bd. Independentei, Parc Aurora Vest, Bd Republicii- Monumentului eroilor sovietici, Parc Nord str. Cameliei, Parc Gara de Sud;
- surse de apa potabila in toate pietele agro-alimentare din municipiul Ploiesti;
RECOMANDARI IN CAZ DE CANICULA:
- evitati, pe cât posibil, expunerea prelungita la soare intre orele 11 – 18;
- daca aveti aer conditionat, reglati aparatul astfel incât temperatura sa fie cu 5 grade mai mica decât temperatura ambientala;daca nu aveti aer conditionat in locuinta sau la locul de munca, petreceti 2-3 ore zilnic in spatii care beneficiaza de aer conditionat (spatii publice, magazine);
- purtati palarii de soare, haine lejere si ample, din fibre naturale, de culori deschise;
- pe parcursul zilei faceti duluri caldute, fara a va sterge de apa;
- beti zilnic minimum 2 litri de lichide, fara a astepta sa apara senzatia de sete; in perioadele de canicula se recomanda consumul unui pahar de apa (sau echivalentul acestuia) la fiecare 15-20 de minute;
- nu consumati alcool (inclusiv bere sau vin) deoarece acesta favorizeaza deshidratarea si diminueaza capacitatea de lupta a organismului impotriva caldurii;
- evitati bauturile cu continut ridicat de cofeina (cafea, ceai, cola) sau de zahar (sucuri racoritoare carbogazoase) deoarece acestea sunt diuretice;
- consumati fructe si legume proaspete (pepene galben, rosu, prune, castarveti, rosii) deorece acestea contin o mare cantitate de apa;
- o doza de iaurt produce aceeati hidratare ca si un pahar de apa;
- evitati activitatile in exterior care necesita un consum mare de energie (sport, gradinarit, etc);
- aveti grija de persoanele dependente de voi (copii, vârstnici, persoane cu dizabilitati) oferindu-le, in mod regulat lichide, chiar daca nu vi le solicita;
- pastrati contactul permanent cu vecini, rude, cunostinte care sunt in vârsta sau cu dizabilitati, interesandu-va de starea lor de sanatate;
- cum putem sa limitam cresterea temperaturii in locuinte:
- inchideti ferestrele expuse la soare, trageti jaluzelele si/sau draperiile;
- tineti ferestrele inchise pe toata perioada cât temperatura exterioara este superioara celei din locuinta;
- deschideti ferestrele seara târziu, noaptea si dimineata devreme, provocând curenti de aer, pe perioada cât temperatura exterioara este inferioara celei din locuinta;
- stingeti sau scadeti intensitatea luminii artificiale;
- inchideti orice aparat electro-casnic de care nu aveti nevoie.
În intervalul 20 - 22 iunie, vremea calduroasă va persista în toată ţara. Toată ţara este sub cod galben de caniculă, anunţă INMH.
Poliţiştii Secţiei 3 Ploieşti au depistat în flagrant doi bărbaţi care sustrăgeau combustibil dintr-un autoturism parcat pe strada Anotimpului din municipiu.
Jandarmii din cadrul Grupării Mobile „Matei Basarab” Ploieşti au fost prezenţi la acest sfârşit de săptămână în zone aglomerate din judeţul Prahova, precum şi în zone cu potenţial criminogen ridicat din municipiul Ploieşti, unde au executat misiuni de menţinere a ordinii publice şi au intervenit pentru rezolvarea problemelor semnalate de cetăţeni. Jandarmii au acţionat atât în patrule independente cât şi în sistem mixt poliţist - jandarm.
Poliţiştii Secţiei Rurale nr. 5 Ceptura au fost sesizaţi de catre reprezentantul unei societăţi comerciale din localitatea Gura Vadului, despre faptul că autori necunoscuţi au sustras în perioada 26.05.2012 – 31.05.2012, dintr-o magazie a societăţii substanţe pentru stropitul viţei de vie, în valoare de aproximativ 9.000 lei.
Miercuri, 20 iunie, APA NOVA Ploiești va întrerupe alimentarea cu apă potabilă, între orele 09.00 a 11.00, pe străzile: Lăpuşna (Bl. 31 G, H, I, P, N, S, T și 12 B) și B-dul. Republicii (Bl. 31 A1, A2, B1, B2), în cadrul operațiunii de cuplare a noii conducte de apa de pe strada Lăpuşna, la rețeaua de distribuție a apei potabile din zonă.
Un accident rutier s-a petrecut în această după amiază la Puchenii Moşneni. Un autoturism a accidentat un copil de 10 ani care traversa drumul.. Traficul a fost deviat pentru a facilita aterizarea elicopterului SMURD.
Poliţiştii din cadrul Compartimentului Siguranţă Publică şi Patrulare au prins în flagrant trei tineri din Ploieşti, suspectaţi că au comis succesiv două furturi din locuinţa aceleiaşi persoane