- Scris de Elena CIOBANU
Experimentele pe elevi si profesori continuă în sistemul românesc de Învăţământ. De data aceasta, ministrul interimar al Educaţiei, Liviu Pop susţine că nu „scrie nicăieri că trebuie date sau nu testele finale”.
Zeci de mii de elevi au fost testaţi în septembrie 2011, pentru a li se evalua cunoştinţele de la care pornesc la începutul anului şcolar. Evaluările au fost obligatorii şi au mobilizat toate cadrele didactice care au fost nevoite să întocmească şi dosare ale fiecărui elev. Pentru a se urmări evoluţia cunoştinţelor pe parcursul anului şcolar, testările au fost repetate la mijlocul anului şi urmau să fie susţinute şi la finalul perioadei şcolare. Ministrul interimar al Educaţiei, Liviu Pop, a considerat, însă, că ele nu mai sunt necesare şi a susţinut recent: „Nu scrie nicăieri că trebuie date sau nu aceste teste”. „Este atributul şcolilor, directorii de unităţi şcolare ştiu mai bine decât unii de la centru cum trebuie să se desfăşoare finalizarea. O să le centralizăm (n.r. - testele), dacă vor fi aduse la cunoştinţa Ministerului”, a adăugat Liviu Pop, potrivit HotNews.ro.
„Noul ministru susţine că aceste testări nu mai sunt obligatorii. Cu siguranţă, se referă la modul oficial în care au fost organizate şi susţinute aceste testări. Profesorii ştiu că ele erau realizate oricum, numai că procesul de evaluare a elevilor nu era atât de formalizat”, ne-a precizat Aurel Graur, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean Prahova.
Notele testărilor de până acum nu au fost trecute în catalog, iar dosarele cu lucrări au fost înmânate părinţilor, urmând ca rezultatele acestora să fie centralizate la nivelul ministerului de resort. Şi toate acestea pentru ca, la finalul anului şcolar, evaluările punctelor forte şi lacunelor elevilor să nu mai aibă nicio valoare.
Dacă anul trecut, la examenul de bacalaureat, s-au înscris peste 8.000 de elevi prahoveni, anul acesta interesul pentru diploma care permite înscrierea în învăţământul universitar este mult mai scăzut.
Un număr de 285.418 persoane candidează la alegerile locale pentru 44.877 de funcţii de aleşi locali, dintre care peste 14.100 sunt candidaţi pentru cele 3.187 de posturi de primar, a declarat, joi, ministrul delegat pentru Administraţie, Victor Paul Dobre.
O femeie din Plopeni Sat, Comuna Dumbrăveşti, a fost lovită de o maşină în momentul în care încerca să traverseze fără să se asigure pentru a primi un cadou electoral. În timp ce candidatul PDL împărţea obiecte promoţionale electorale în comuna prahoveană Dumbrăveşti, o femeie care nu primise cadourile s-a grăbit să ia legătura cu acesta, moment în care, în urma neatenţiei, a fost lovită de o maşină. Femeia a fost transportată de ambulanţă la spital. "L-a văzut pe domnul Mălăescu pe partea cealaltă a drumului, iar acesta a chemat-o. Femeia nu s-a asigurat şi a fost lovită de maşină", ne-a relatat o persoană aflată la faţa locului în momentul accidentului. Vom reveni cu amănunte
Dacă i-aţi văzut, sunaţi urgent la „112”. Persoane urmărite de Inspectoratul Judeţean de Poliţie Prahova.
Sebastian Ghiţă a declarat joi, la Curtea de Apel Bucureşti, unde a fost audiat ca martor în procesul de şantaj al lui Sorin Ovidiu Vîntu, că s-a simţit ameninţat de omul de afaceri şi că acesta i-a cerut 200.000 de euro pe lună spunând că altfel îl va decredibiliza în mediul de afaceri.
Pentru buna desfăşurare a alegerilor pentru autorităţile administraţiei publice locale, Ministerul Administraţiei şi Internelor a luat măsuri de suplimentare a forţelor de ordine.
În ziua de 5.06.2012, un ploieştean a sesizat Dispeceratul Poliţiei Municipiului Ploieşti prin S.N.U.A.U. „112” cu privire la faptul că mai mulţi tineri au furat geanta soţiei sale, faptă comisă în zona standurilor cu cărţi din centrul municipiului.