- Scris de Lucian Răducanu
Meteorologii anunţă ploi în Muntenia, Dobrogea, Moldova şi de-a lungul Carpaţilor Orientali pentru zilele de luni şi marţi, instituind o atenţionare cod galben pentru 24 de judeţe şi Bucureşti, valabilă de duminică noapte până marţi după-amiază.
Atenţionarea cod galben, valabilă din noaptea de duminică spre luni, de la ora 2.00, până marţi după-amiază la ora 16.00, vizează judeţele Maramureş, Bistriţa Năsăud, Suceava, Mureş, Harghita, Neamţ, Bacău, Vaslui, Galaţi, Brăila, Braşov, Buzău, Covasna, Vrancea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Călăraşi, Ialomiţa, Constanţa şi Tulcea, precum şi Capitala.
Vineri, 25 mai, la Colegiul Tehnic „Toma Socolescu” Ploieşti, Crucea Roşie Filiala Prahova a organizat o nouă etapă a concursului „Sanitarii pricepuţi”. Şase şcoli generale şi opt licee s-au întrecut la faza judeţeană a competiţiei.
Un bărbat în vârstă de 31 de ani a fost reţinut, fiind suspectat de săvârşirea infracţiunilor de violare de domiciliu, lipsire de libertate şi viol
Inspectoratul Şcolar Prahova a stabilit graficul desfăşurării probelor de aptitudini şi a probelor de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă pentru admiterea în învăţământul liceal. Examenele eliminatorii sunt programate în periada 31 mai - 2 iunie.
În urma cercetărilor efectuate, lucrătorii Compartimentului Investigaţii Criminale le-au depistat pe Ş. Gabriela, de 24 ani, domiciliată în Buzău, Ş. Daniela, în vârstă de 22 ani, P. Irina, în vârstă de 20 ani şi Ş. Lenuţa, în vârstă de 21 ani, toate din Galaţi, infractoare voiajoare, care locuiesc fără forme legale în diferite oraşe din ţară.
Prin decizia premierului Victor Ponta, noul director al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate este Doru Bădescu, director general la Spitalul de Urgenţă „Dimitrie Gerota” din Bucureşti.
O ploieşteancă a sesizat poliţiştilor din cadrul Biroului de Investigaţii Criminale Ploieşti, faptul că a primit pe telefonul mobil un mesaj prin intermediul căruia era înştiinţată că este câştigătoarea unui premiu oferit de o societate de telefonie şi un post tv, premiu în valoare de 20.000 euro.
Începând de vineri, 25 mai 2012, noul şef al Inspectoratului Şcolar General Prahova este profesorul Horia Victor Toma. Prin Ordin al ministrului Educaţiei, mandatul inspectorului Gheorghe Borovină a încetat în data de 23 mai.
Poliţiştii Secţiei 10 de Poliţie Rurală Slănic au fost sesizaţi despre faptul că în noaptea de 23/24.05.20012 persoane necunoscute au sustras bare metalice (fier beton) de la digul de protecţie al staţiei de alimentare cu apă situată în localitatea Bertea.