- Scris de Elena CIOBANU
După ce, anul trecut, inventatorii ploieşteni din Fundaţia Pancuantic au obţinut, la prima participare a lor la Salonul Internaţional de Invenţii de la Geneva, aurul pentru un aparat care realizează ozon, anul acesta ei au adus acasă medalia de argint.
Produsul pentru care fizicienii ploieşteni din Fundaţia Pancuantic au obţinut medalia de argint este un aparat pentru neutralizarea gazelor de ardere. „Autorul lucrării este cunoscutul inventator Dumitru Pănculescu, părintele conceptului «pancuantic» şi deschizător de drumuri într-un nou capitol al fizicii, care poate fi denumit electro-hidro-dinamica. Aplicaţia imediată a invenţiei este depoluarea atmosferei. Totodată, invenţia constituie o sursă de beneficii economice atât prin dezvoltarea domeniului pe care l-am intitulat Industria Mediului, cât şi prin faptul că, odată ce fumul rezultat din procesele de ardere este descompus în elemente primare, acestea pot fi recuperate, devenind, la rândul lor, materii prime pentru alte industrii, iar gazele care se degajă sunt nepoluante”, ne-a declarat Valentina Nicolae, membru fondator al Fundaţiei Pancuantic alături de Dumitru Pănculescu, Sorin Vegheş şi Floriana Dumitrache-Andreescu.
Însă, realizarea înseamnă şi primul pas al programului de educaţie civică pe care fundaţia l-a lansat la cea de-a 40-a ediţie a Salonului de la Geneva. „Programul se numeşte «Noi redăm naturii puritatea» şi dorim să fie un proiect educaţional care abordează cu totul altfel atât ecologia, cât şi modul în care responsabilizează tinerii. Prin acest program dorim să încurajăm creativitatea pentru identificarea soluţiilor de remediere a efectelor negative provocate deja asupra mediului”, ne-a mai precizat Valentina Nicolae.
În perioada următoare, fundaţia îşi propune realizarea mai multor activităţi educative, concursuri şi chiar realizarea unor publicaţii cu scopul promovării acestor concepte şi idei.
Inaugurarea de astăzi, a sediului administrativ al Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti, a fost „umbrită” de protestul unor persoane nemulţumite de condiţiile din unitatea medicală.
Aproximativ 10 persoane purtând pancarte au protestat astăzi la inaugurarea sediului administrativ de la Spitalul Judeţean Prahova. Nemulţumirile lor erau legate de banii cheltuiţi pentru acest sediu "folosit de oameni care plimbă hârtii", în loc ca aceşti bani să fie cheltuiţi pentru medicamente şi aparatură necesară bolnavilor. Vom reveni cu amănunte.
În Vinerea Săptămânii Luminate, creştinii ordodocşi sărbătoresc Izvorul Tămăduirii. Potrivit legendelor biblice, Maica Domnului ar fi vindecat un orb, în această zi, cu apă de la un izvor, minune care a fost marcată de Leon cel Mare, când a ajuns episcop al Romei, prin construirea unei biserici în numele Fecioarei Maria, unde au fost vindecaţi, ulterior, mulţi credincioşi.
Un avion utilitar folosit pentru împrăştierea ierbicidelor a aterizat forţat între localităţile prahovene Valea Călugărească şi Bucov. Avionul, un AN-2, decolase de pe aeroportul din Şirna şi a aterizat forţat din cauza terenului. Din fericire nu au existat victime.
În nopţile de 24 şi 25.04.2012, între orele 00 şi 04.00, traficul rutier va fi restricţionat total pe D.N. 1, la km. 67 + 500 m ( zona „Metro” – D.J. 236).
Cu puţin timp în urmă a avut loc un accident de circulaţie în zona Podul Înalt din municipiul Ploieşti. Un troleibuz a lovit o motocicletă. În acest moment traficul este îngreunat în zonă. Revenim cu amănunte
Perioada 21-27 aprilie a fost declarată, de către Organizaţia Mondială a Sănătăţii, Săptămâna Europeană a Vaccinării. Sloganul de anul acesta este „Să prevenim, să protejăm, să imunizăm”, referindu-se la populaţia pentru care vaccinarea nu atinge acoperirea necesară.