Ministrul Dezvoltării, Liviu Dragnea a desființat, printr-un ordin, obligaţia punerii în dezbatere publică a planurilor de urbanism şi de amenajare a teritoriului de către administrațiile locale și județene.
Prin această decizie, primarii şi şefii consiilor judeţene nu vor mai fi traşi la răspundere dacă nu organizează dezbateri publice pentru proiectele imobiliare sau de infrastructură.
În ultimii ani, presiunile publice exercitate de cetăţenii afectaţi şi societatea civilă în cadrul acestor dezbateri a dus la respingerea unor planuri de urbanism care încalcă legislaţia.
Până acum, aceste documente erau considerate nule, dacă nu erau puse în dezbatere publică.