Continuă atacurile politice pe tema majorării tarifului la termoficare din Ploieşti. Într-o conferinţă organizată astăzi, primarul Adrian Dobre i-a criticat dur pe reprezentanţii PSD, în special pe preşedintele organizaţiei Prahova şi al Consiliului Judeţean, Bogdan Toader, acuzat că nu s-a ocupat de menţinerea în stare optimă a centralei termice de la Brazi şi reţelei primare de distribuţie, pe care CJ Prahova le are în proprietate. Primaurl a făcut o paralelă cu industria auto, spunând că în 2004, la semnarea contractului, toată lumea spunea că sistemul de termoficare din Ploieşti este cel mai performant din ţară, comparat cu un Mercedes, iar acum a ajuns la stadiul de... Trabant.