După scrisoarea semnată, chipurile, de circa 30 de membri influenţi, care cereau demiterea lui Liviu Dragnea de la şefia PSD, Comitetul Executiv al partidului a decis, vineri seară, după o şedinţă de aproape zece ore, să îşi menţină sprijinul pentru acesta. Numărul contestatarilor a scăzut, până la final, la opt, majoritatea din spatele liderului actual fiind una confortabilă, ceea ce i-a făcut pe mulţi analişti să se întrebe dacă nu cumva unii dintre criticii iniţiali au fost "momiţi" cu diverse avantaje politice pentru a-şi revizui poziţia. Cert este că, la ieşire, social-democraţii au făcut un apel la pace, anunţând că dizidenţii nu vor avea de suferit câtă vreme acceptă să lucreze în echipă de acum încolo, iar contestatarii, resemnaţi, apreciind că măcar şedinţa a adus un lucru bun, şi anume oportunitatea unei dezbateri sincere la nivelul conducerii. Din toate discursurile, fie ele uşurate sau mâhnite, a ieşit în evidenţă o declaraţie a lui Dragnea, care a spus că în partid s-au făcut presiuni mari pentru amnistie şi graţiere.