- Scris de Elena CIOBANU
• Municipiul Ploiești este gazda Întâlnirii Tineretului Ortodox, ediția 2024, un eveniment anual de amploare, cu participare națională și internațională, care reunește peste 500 de tineri ortodocși din România, Republica Moldova (Basarabia de Sud), Ungaria și Serbia.
• La deschiderea oficială, viceprimarul municipiului Ploiești, Daniel Nicodim, a subliniat importanța credinței în viața tinerilor.