Un bărbat care a abandonat gunooaie pe domeniul public a fost sancționat contravențional de Poliția Locală, după ce agenții au văzut imaginile surprinse de camerele de supraveghere.
Polițiștii locali ploieșteni au prins și sancționat două persoane care ar fi rupt flori plantate în spațiile verzi, pe domeniul public al municipiului.
Polițiștii Secției 3 Ploiești anchetează, în cadrul unui dosar penal de furt, doi bărbați din Ploiești care ar fi sustras un televizor de pe scara unui bloc.
Aparatul fusese scos temporar din locuință de o gospodină, în timpul curățeniei.
Instanța a emis mandate de arestare preventivă, pentru 30 de zile, pe numele a doi tineri din Dâmbovița care au fost implicați într-un conflict izbucnit în trafic, luni seară, pe drumul național 72.
Cei doi sunt anchetați pentru că, în urma unei altercații, ar fi urmărit o mașină și i-ar fi atacat cu cuțitele pe ocupanții acesteia, rănindu-i pe șofer și încă un pasager.
Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din Prahova anchetează mai multe persoane care ar fi obținut ilegal ajutoare din sumele destinate refugiaților ucraineni.
Mai multe deschideri au avut loc astăzi, în acest dosar.
Medicii de la Spitalul Municipal au alertat Poliția după ce un adolescent care ajunsese în unitatea sanitară le-a povestit că fusese lovit de o mașină, cu puțin timp în urmă, iar șoferul fugise de la locul evenimentului.
Polițiștii l-au depistat pe conducătorul auto și a constatat că acesta consumase băuturi alcoolice.