World clean up day. Ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu, a participat la o amplă acțiune de ecologizare organizată în cadrul campaniei „Ziua de curățenie națională - Let’s Do It, Romania! ”, participând alături de voluntari, în orașul prahovean Băicoi, la strângerea deșeurilor de pe albia râului Dâmbu și din alte zone ale localității. Ministrul Mediului a discutat cu voluntarii, elevii și cu cadrele didactice implicate în acțiune, anunțând, totodată, că de la 1 ianuarie 2019 intră în vigoare un amplu proiect național prin care se dorește implementarea colectării selective a deșeurilor.