- Scris de Ioana POPA
Evaluarea Națională din acest an s-a încheiat, în Prahova, cu rezultate mai slabe decât în 2017, cu numai 86,7% medii peste 5 și aproape 170 de absenți. Câteva școli au stabilit, însă recorduri negative. Niciunul dintre absolvenții de gimnaziu trimiși în examen nu a promovat. Unii au preferat să chiulească de la testări, în timp ce alții nu au reușit să obțină decât note de 2, 3 și 4.
Polițiștii din Prahova și ai Direcţiei Operaţiuni Speciale, cu sprijinul jandarmilor, efectuează, joi dimineață, 17 percheziții la persoane bănuite de înșelăciuni prin metoda accidentul. Au loc descinderi în patru județe, într-un dosar în care prejudiciul este estimat la 700.000 de lei.
Ministerul Educației a publicat marți, la prânz, conform calendarului anunțat anterior, rezultatele celor aproximativ 150.000 de absolvenți de gimnaziu. În Prahova, dintre cei 5.154 de înscriși, la ambele probe s-au prezentat 4.986, iar 4.321 au obținut medii peste 5.00.
Un conducător auto a fost rănit grav într-un accident produs miercuri dimineață, pe DN 1.
La mai multe adrese din Prahova și Ialomița au loc, marți dimineață, percheziții derulate într-un dosar privind deturnarea unor licitaţii publice.
Un incendiu care a cuprins rapid, marți după-amiază, o fermă din localitatea prahoveană Urlați s-a extins rapid în zona în care erau adăpostiți aproximativ 1.700 de purcei, provocând pagube imense.
Luni s-a judecat, la Înalta Curte de Casație și Justiție, un nou termen în apelul din dosarul fostului deputat Sebastian Ghiță și al fostului primar al Ploieștiului, Iulian Bădescu. În instanță, Vlad Cosma a renunțat la calitatea de martor protejat și și-a schimbat declarațiile, susținând că denunțul i-ar fi fost dictat de Mircea Negulescu, la acea vreme procuror al DNA Ploiești.
Iulia Mădălina Toader, șef de promoție din 2018, la specializarea Administrației Publiceă, din cadrul Facultății de Litere și Științe a UPG Ploiești, a primit, anul acesta, premiul "Constantin Dissescu".
În ultima săptămână, 69 de șoferi au fost surprinși de radar conducând cu peste 180 de km/oră pe șoselele din România, iar 15 dintre aceștia au trecut inclusiv de pragul de 200 de m/oră. Recordul a fost stabilit, însă, duminică, pe A3 București - Ploiești.