- Scris de Cristina Marinescu
Din această seară, vremea schimbă foaia, iar meteorologii avertizează cp trebuie să ne așteptăm la ploi abundente, dar și furtuni violente și temperaturi în scădere. Potrivit unor prognoze, la începutul săptămânii viitoare vor exista regiuni unde maximele abia vor atinge 20 de grade Celsius.
Weekend-ul va fi canicular, în special în județele din sud și est, dar în curând furtunile vor mătura cam toate regiunile.
Una dintre cele mai importante ieşiri din municipiul Ploieşti, cea din zona Vega, spre DN 1A, urmează să se închidă, săptămâna viitoare, pentru a permite efectuarea unor lucrări de anvergură la trecerea la nivel cu calea ferată situată în zonă. CFR a anunţat, într-un comunicat de presă, că restricţiile de circulaţie vor fi impuse începând din ziua de 23 august.
Fost campion mondial la box şi cetăţean de onoare al municipiului Ploieşti, Leonard Doroftei riscă să ajungă în situaţia umilitoare de a fi evacuat de Primărie din spaţiul în care şi-a deschis, în urmă cu aproximativ 11 ani, un restaurant emblematic pentru municipiu. Fostul sportiv spune că a primit o notificare din partea administraţiei locale, în care i s-ar cere să evacueze spaţiul până pe 25 august, pe motiv că îşi desfăşoară activitatea într-un bloc încadrat în clasa I de risc seismic.
O persoană a fost rănită în urma unei tamponări în trafic produse joi dimineaţă, pe Bulevardul Independenţei din Ploieşti, vizavi de Colegiul Naţional "Mihai Viteazul", iar traficul rutier în zonă a fost îngreunat.
Uniunea Asociațiilor de Proprietari Prahova a transmis, vineri, un comunicat prin care anunță că a solicitat oficial Primăriei Ploiești să evalueze anual funcționarii din instituție, iar rezultatele să fie făcute publice, astfel încât să știe și cetățenii pentru ce primesc aceștia lefuri majorate.
Bătaie de joc marca Electrica! Un ploieştean care a vrut să reclame o avarie electrică povesteşte că a fost tratat "cu flit" de angajaţii operatorului, fiind nevoit să se plimbe de la un sediu la altul şi aşteptând zeci de minute în telefon ca să poată măcar să reclame deranjamentul. Totul s-a petrecut duminică seară, când un cartier întreg din Ploieşti a rămas fără alimentare, în jurul orei 18.30.
Ministrul Economiei, Mihai Fifor, s-a aflat joi într-o vizită de lucru în Prahova, printre locurile în care a poposit aflându-se Salina Slănic, Uzina Mecanică Plopeni şi Electromecanica Ploieşti. pentru acestea din urmă, ambele societăţi specializate în industria de apărare, aflate în portofoliul Romarm, oficialul a anunțat planuri importante.
Angajații la stat și nu numai se bucură luni, pe 14 august, de o zi liberă primită bonus, după ce Guvernul a decis să lege sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului de weekend, pentru a rezulta o minivacanță. Însă bugetarii trebuie să recupereze aceste ore.