- Scris de Anca Visan
Clipe de panică în centrul Ploieştiului. Un bărbat s-a căţărat, vineri dimineaţă, pe blocul 7 Etaje, aflat în vecinătatea Halelor, ameninţând că se aruncă în gol dacă nu i se rezolva problema locativă. Gestul nu este unul fără precedent, în ultimii ani mai multe persoane, unele chiar rude, urcându-se pe acelaşi imobil sau pe blocuri din vecinătate într-o încercare de a atrage atenţia autorităţilor cu privire la problema locuinţelor sociale.
Maternitatea Ploieşti a primit în acest an o donaţie consistentă din partea unei organizaţii nonguvernamentale care încearcă să se implice activ în comunitatea locală, banii urmând să fie folosiţi pentru modernizarea unităţii medicale.
Cinci turiști au cerut sprijinul salvamontiștilor, miercuri seară, după ce au rămas blocați pe un traseu din Bucegi.
Zona Munteniei nu scapă de caniculă nici în următoarele zile. Ba chiar valul de căldură se va intensifica aici, pentru această regiune fiind emis, joi, un nou cod galben.
Miercuri, pe 9 august, la Tribunalul Prahova era programată, din nou, videoconferința în vederea audierii lui Sebastian Ghiță, privind cererea formulată de DAN Ploiești pentru arestarea preventivă a acestuia. Dar nici de această dată nu a avut loc.
Prim-ministrul Mihai Tudose a ținut să se refere miercuri, la începutul ședinței de Guvern, la cazul ieşit la iveală în Prahova, al patronului care își umilea angajații de la fabrica de textile din Păulești.
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anunțat efectuarea unui transport agabaritic, pe ruta Bistrița - Constanța. Acesta va afecta circulația și în județul Prahova.
Doi profesori din Ploiești și șase elevi de-ai lor sunt cercetați după ce dascălii le-ar fi pretins tinerilor bani pentru ca aceștia din urmă să promoveze examenul de corigență, la finalul lunii trecute. Totul a ieșit la iveală în urma unei sesizări transmise DGA Ploiești, urmată apoi de percheziții și chiar un flagrant în care unul dintre profesori ar fi fost surprins încasând bani de la elevi.