- Scris de Irina Sima
Ordonanţele de urgenţă privind graţierea şi modificarea codurilor penale nu vor fi retrase, iar luni, după consultările publice pe care le va avea Ministerul Justiţiei pe această temă, ministrul Florin Iordache va decide forma în care măsurile vor fi adoptate: prin OUG, prin angajarea răspunderii sau prin proiect de lege, au precizat surse social-democrate pentru News.ro.
Fosta şefă a DIICOT, Alina Bica, a fost condamnată, în primă instanţă, la ani şi 6 luni de închisoare cu executare pentru favorizarea făptuitorului. Curtea Supremă a decis şi condamnarea omului de afaceri Horia Simu, cel pe care Alina Bica l-ar fi favorizat, la 4 ani de închisoare cu executare.
Polițiștii de la Investigații Criminale au efectuat azi percheziții la domiciliile unor ghicitoare bănuite că au înșelat 29 de persoane.
În urmă cu puțin timp, două mașini au fost implicate într-un accident, pe DN 1, la Comanic.
Marți, în jurul orelor 15.30, un echipaj din cadrul Poliției Locale Ploiești, ce asigura măsuri de ordine și liniște publică în zona de nord a municipiului, a observat în apropierea parcului situat la intersecția străzilor Cameliei cu Rapsodiei, o persoană de sex masculin, cu vârsta de aproximativ 50 de ani, care alerga câțiva copii, având în mână un obiect lucios.
Șoferul unui autoturism a pierdut controlul volanului, iar mașina s-a răsturnat pe marginea drumului județean 155.
Miercuri, 25 ianuarie 2017, Consiliul Județean Prahova a semnat cu SC Strabag SRL contractul de proiectare și execuție a lucrărilor obiectivului denumit „Construirea Staţiei de Tratare Mecano-Biologică a Deşeurilor Biodegradabile Ploieşti", se anunță într-un comunicat al CJ Prahova. Contractul face parte din proiectul „SISTEM DE MANAGEMENT INTEGRAT AL DEȘEURILOR ÎN JUDEȚUL PRAHOVA", finanțat atât din cadrul Programului Operațional Sectorial Mediu 2007-2013, cât și din cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014-2020.
Elena şi Constantin Fucelea, părinţii lui Marian, băieţelul din localitatea Ariceştii Rahtivani, care în data de 27 februarie 2014 a murit intoxicat cu gaze emanate de o sondă aparţinând companiei OMV, cer despăgubiri de un miliard de euro de la companie. Este o sumă record pentru România, unde instanţele de judecată rareori acceptă să acorde despăgubiri care să depăşească mai mult de un milion de euro.