- Scris de Irina Sima
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Prahova, în parteneriat cu AJOFM Cluj, implementează un sistem electronic modern de tip self-service, proiect care se va concretiza prin activarea unei platforme web și a unor terminale touchscreen de ultimă generație, aparate ce vor deservi toți beneficiarii agenției, atât pe cei aflați în căutarea unui loc de muncă, dar și pe angajatorii care depuneau, până acum, declarațiile cu locurile de muncă vacante la ghișeele AJOFM Prahova.
Ancheta declanşată luni, după ce 31 de elevi din clasele a V-a şi a VI-a de la Şcoala Elena Doamna din Ploieşti au ajuns la spital ca urmare a consumului de lapte laptele livrat conform programului guvernamental, se extinde, scriu jurnaliștii observatorulph.ro
Mai multe echipaje ale ISU Prahova și o ambulanță SMURD au intervenit joi seara la Teatrul Toma Caragiu din Ploiești, pentru a stinge un incendiu anunțat prin numărul de urgență 112.
31 de elevi din clasele a V-a şi a VI-a de la Şcoala Elena Doamna din Ploieşti au ajuns luni la spital, după ce au acuzat dureri şi stări de vomă. Aceştia au consumat laptele livrat prin programul Lapte și Corn.
Judecătoarea Geanina Terceanu, de la Tribunalul Bucureşti, care ar fi primit mită 220.000 de euro, în perioada 2009 - 2012, pentru a-i achita pe cei opt oameni de fotbal inculpaţi şi ulterior condamnaţi în dosarul Transferurilor, a fost reţinută de procurorii DNA.
Gheorghe Graure, fostul prim procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpina, a ajuns procuror la Direcţia de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism Serviciul Teritorial Ploiești.
Miercuri, 18 noiembrie 2015, Alteța Sa Regală Principesa Maria a vizitat cartierul Mimiu din orașul Ploiești. Aici, Alteța Sa Regală le-a oferit daruri familiilor nevoiașe. Astfel, cu sprijiinul Asociației Casa Majestății Sale și Herlitz România, părinții și copiii au primit pachete cu alimente, produse necesare casei, precum și rechizite școlare.
Consiliului Județean Prahova anunță că primul nod prahovean al autostrăzii București-Ploiești va fi inaugurat în jurul datei de 1 decembrie. Lucrările la nodul de acces de la Gherghița au demarat în luna aprilie a acestui an, valoarea acestora fiind de aproximativ 14 milioane de lei, fondurile fiind asigurate de la bugetul județean.