- Scris de Irina Sima
Poliţişti de investigaţii criminale din Ploieşti, au destructurat o grupare infracţională specializată în furturi din locuinţe. Prejudicial cauzat este de aproximativ 112.000 de lei. În urma percheziţiilor au fost ridicate bijuterii, aparatură electronică, telefoane mobile, parfumuri şi ceasuri.
România riscă să devină, în următoarele două decenii, un adevărat deşert, iar clima temperat continentală ar putea deveni o amintire. Experții au emis o avertizarte pentru macroregiunea Dunării, inclusiv România care, potrivit studiilor, este expusă riscurilor legate de schimbările numeroase și prea bruște de temperatură, reducerea resursei de apă și de aridizarea solului pe suprafețe mari.
Educația Prahoveană se remarcă, din nou, peste hotare. Alexandru Zancă, elev în clasa a X-a M1 la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul" din Ploiești, a obținut, recent, medalia de aur la Olimpiada de Științe a Uniunii Europene (EUSO).
Jurnaliștii Actualitatea Prahoveană și Muntenia.info transmit sincere condoleanțe familiei jurnalistului Ion Marinescu, fondatorul ziarului „Ploieștii", una dintre primele publicații apărute în județul nostru după revoluția din 1989. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Veşti bune pentru români. Facturarea pierderilor din reţele va fi interzisă, potrivit unui proiect de lege depus în Parlament, şi se va pedepsi cu închisoare de la 6 luni la 2 ani.
Amenajarea Spitalului de Pediatrie Ploiești în fostul sediul Petrom, din centrul municipiului, mai întârzie câteva luni. Potrivit primarului Iulian Bădescu, licitația pentru proiectul tehnic, de execuție și dotare a unității medicale va avea loc la finalul lunii august.
Polițiștii din Slănic au organizat, în acest weekend, o acțiune de verificare a activității mai multor discoteci din zonă. Iată ce au găsit în Ștefești și Bertea.
Și în această săptămână, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Prahova a publicat lista locurilor de muncă disponibile anunțate de către angajatori din tot județul. Iată unde te poți angaja!
Poliția Prahova efectuează, până pe data 19 aprilie, controale în toate zonele comerciale din județ. Printre acestea, se află și oborul ploieștean, deschis numai în weekend. La o acțiune de amploare asupra comercianților din această zonă, polițiștii au confiscat numeroase produse pentru care nu existau documente.