- Scris de Lucian Răducanu
Un copac a căzut peste firele de electricitate pe DN 1 în zona Posada. Se circulă îngreunat pe sensul Ploieşti-Braşov. Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.
Miercuri, 09 mai 2012, între orele 10:00 a 12:00, cu ocazia aniversării Zilei Europei, Inspectoratul pentru Situații de Urgență al județului Prahova din strada Rudului, nr. 96, organizează o expoziție cu prezentarea tehnicii și materialelor de intervenție specifice (punct medical avansat, refulare de spumă mecanică), activități tehnico-aplicative, exerciții demonstrative (atelier de stingere a incendiilor, atelier de descarcerare, atelier pirotehnic, prezentarea aparatului de detecției a metalelor și căutare /salvare folosind câinele de serviciu) precum și prezentarea unor momente artistice și un atelier de captare a atenției copiilor (jocuri, desene) cu personal specializat.
Programul de guvernare al noului Executiv, condus de Victor Ponta, cuprinde mai multe măsuri care ar trebui realizate urgent pentru resuscitarea sistemul de Sănătate românesc. Dintre acestea, amintim plata după performanţă a personalului medical şi înfiinţarea sistemului de evaluare a tehnologiilor medicale şi medicinei bazate pe dovezi.
Programul de guvernare cuprinde, în primul rând, finalizarea, promovarea şi aprobarea noului proiect de lege a Sănătăţii, titrează Realitatea.net. Una dintre măsuri este schimbarea modalităţilor de salarizare a personalului care lucrează în domeniul Sănătăţii, remuneraţia angajaţilor urmând a fi realizată diferenţiat, în funcţie de performanţă.
Guvernul Ponta urmăreşte şi crearea cadrului legislativ şi administrativ pentru implementarea sistemului de management al calităţii serviciilor de sănătate, mai precizează sursa citată, urmând ca, în scurt timp, să fie stabilite şi măsurile necesare pentru creşterea accesului populaţiei vulnerabile la serviciile medicale. Din aceste proiecte, unul se referă la înfiinţarea centrelor multifuncţionale în zonele în care şi-au încetat activitatea spitalele desfiinţate. În Prahova, au fost demarate, de mai multe luni, formele pentru redeschiderea spitalelor desfiinţate de la Bălţeşti şi Urlaţi, zone în care populaţia nu are acces decât la serviciile medicale primare şi de maximă urgenţă. Însă, nici până în prezent nu Ministerul Sănătăţii nu s-a pronunţat cu privire la deschiderea concretă a celor două unităţi medicale, ca secţii exterioare ale Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti. Tot din măsurile de creştere a accesului la serviciile medicale fac parte şi proiectele de înfiinţare a centrelor de permaneţă, precum şi înfiinţarea de noi centre de primire urgenţe în zonele cu risc crescut.
O altă măsură urmărită de Guvernul Ponta este înfiinţarea sistemului de evaluare a tehnologiilor medicale şi medicinei bazate pe dovezi. Măsurile referitoare la Sănătate, cuprinse în programul de Guvernare contină prin asigurarea accesului la tratamentul cu medicamente esenţiale şi reducerea costurilor la medicamente prin implementarea unui sistem de achiziţii centralizate şi promovarea consumului de medicamente generice pentru populaţie (medicamente mai ieftine, dar la fel de eficiente), mai titrează realitatea.net.
Peste jumătate din măsurile menţionate în programul de guvernare al noului Executiv au mai fost prevăzute şi în timpul guvernării Boc.
Reamintim că noul ministrul a Sănătăţii este dr. Vasile Cepoi, desemnat secretar de stat în Ministerul Sănătăţii în guvernul condus de Emil Boc, la începutul anului 2012, pe fondul scandalului legat de SMURD şi de Raed Arafat. Numirea a fost făcută prin modificarea organigramei ministerului, înfiinţându-se un al treilea post de secretar de stat, special pentru Cepoi.
În seara zilei de 7 mai, trei indivizi necunoscuţi, care au descins dintr-un Logan gri, fără numere de înmatriculare, l-au prins pe Alionte Mihai, candidatul USL pentru primăria Podenii Noi, şi l-au lovit. "Întâi am primit o lovitură cu un obiect contondent, în spatele capului, şi am picat la pământ. Apoi, am fost lovit de mai multe ori cu picioarele, până am leşinat", a declarat - în exclusivitate pentru Max-Media.ro - victima agresiunii. Alionte Mihai a ajuns aseară la spitalul judeţean.
La momentul sosirii la faţa locului a echipei operative, un echipaj de ambulanţă efectua manevre de resucitare a unui bărbat, însă fără succes.
Apelantul a declarat că nici cel de-al doilea fiu al său nu este de găsit, existând posibilitatea ca şi acesta să fi căzut în habă.
Interiorul habei a fost verificat în amănunt, împrejurare în care a fost găsit un al doilea cadavru, identificat ulterior ca fiind cel de-al doilea fiu al apelantului.
În apropierea habei au fost găsiţi mai mulţi recipienţi din material plastic, plini cu produs petrolier similar celui existent în habă respectivă.
Cercetările sunt continuate de lucrătorii Secţiei 12 de Poliţie Rurală Vălenii de Munte în vederea stabilirii împrejurărilor în care au decedat cele două persoane.
Dispeceratul IPJ prahova anunţă că, în această dimineaţă, a avut loc un accident rutier pe DN 1, la intrarea în oraşul prahovean Buşteni. Două autoturisme sunt implicate în eveniment. În urma impactului, o persoană a fost rănită. Poliţiştii anunţă că traficul este îngreunat. Sursa: IPJ Prahova
O femeie din Ploieşti a sesizat Dispeceratul Secţiei 3 Poliţie cu privire la faptul că şi-a găsit autoturismul cu geamurile sparte.
Din cercetări a rezultat că în cursul zilei de 5.05.2012 reclamanta a avut unele discuţii contradictorii cu I. Ionuţ, cu privire la plata unor servicii de amenajări interioare a unei locuinţe.
În aceste condiţii, I. Ionuţ a mers însoţit de fratele său în faţa blocului în care locuieşte reclamanta, unde au spart geamul unei portiere, oglinzile retrovizoare şi au fisurat parbrizul autoturismului acesteia.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de distrugere.
Camera de Comerţ şi Industrie Prahova organizează în perioada 9 – 13 mai 2012, în Centrul Civic al Municipiului Ploieşti, zona Mall Mercur, cea de-a XIII-a ediţie a expoziţiei AMBIANŢĂ – RAFINAMENT – STIL
Poliţiştii Secţiei Rurale nr. 3 Boldeşti Scăeni au fost sesizaţi prin S.N.U.A.U. “112”, despre faptul că în curtea unui centru de colectare a materialelor reciclabile din localitate a fost observat un bărbat necunoscut, care probabil intenţiona să sustragă diverse bunuri.
La faţa locului, poliţiştii l-au depistat pe H. Florin, din primele cercetări rezultând că acesta intenţiona să sustragă materiale feroase de la un centru de colectare a fierului vechi.
În cauza a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt calificat, sub forma tentativei.