- Scris de Lucian Răducanu
În ziua de 28.04.2012, Dispeceratul Politiei Municipiului Ploieşti a fost sesizat prin S.N.U.A.U. “112” despre faptul ca pe strada Anton Pann din Ploieşti are loc un scandal.
În baza sesizării, patrula de sigurantţă publică din cadrul Secţiei 1 Poliţie s-a deplasat la faţa locului, unde a găsit un grup de 5 tineri, toţi în stare avansată de ebrietate, care au afirmat verbal ca au avut o altercaţie cu alt grup de tineri, care, între timp, plecaseră de la fata locului.
Cei 5 tineri au fost identificaţi, stabilindu-se faptul că se numesc: C. Emanuel, de 22 ani, J. Laura, de 20 ani, B. Sorin, de 22 ani, V. Aurelian, de 22 ani şi R. George, de 24 ani, toţi din Ploiesti, ultimul prezentand urme vizibile de lovire in zona fetei.La faţa locului s-a deplasat si un echipaj din cadrul Ambulanţei, care i-a transportat pe trei dintre tineri la spital pentru a primi îngrijiri medicale.
Din primele cercetări ale poliţiştilor a rezultat că în noaptea de 27/28.04.2012, C. Emanuel, J. Laura, B. Sorin si V. Aurelian, dupa ce au consumat bauturi alcoolice într-un bar din Ploieşti, au parasit incinta localului şi, în timp ce se aflau pe stradă, în urma unor discuţii în contradictoriu cu alt grup de tineri, s-au încăierat, lovindu-se reciproc.
Tot din cercetari, a reieşit faptul ca R. George nu facea parte din niciunul dintre cele doua grupuri de tineri care s-au incaierat, acesta intervenind pentru a aplana conflictul, însă a fost îmbrâncit în timpul încăierării şi lovindu-se de un gard.
Niciunul dintre tinerii implicati nu a depus plângere prealabilă pentru săvârşirea infracţiunii de lovire sau alte violenţe.
Totodată, lucrătorii de poliţie au găsit în rucsacul unuia dintre tineri cinci scrumiere, despre care acesta a afirmat ca le-a sustras din incinta barului.
Toti tinerii implicaţi în încaierare au fost sancţionaţi pentru provocare şi participare la scandal, iar cei doi administratori ai societăţii comerciale au fost sanctionaţi pentru că au servit cu bauturi alcoolice clienţii aflaţi în vădită stare de ebrietate.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de încaierare, iar lui C. Emanuel i-a fost întocmit dosar penal şi pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat.
În ziua de 1.05.2012, poliţiştii din Băicoi au fost sesizaţi prin S.N.U.A.U. “112” cu privire la faptul că M. Alexandru a provocat scandal în incinta unei case de pariuri din oraşul Băicoi, unde a spart un geam termopan.
Sâmbătă, duminică şi luni s-au prezentat la camera de gardă a Spitalului Judeţean 3 prahoveni muşcaţi de vipere. Cazurile de sâmbătă şi de luni au fost cazuri uşoare „fără efecte sistemice”, a declarat Dr. Andrei Ilinca, purtătorul de cuvânt al spitalului, dar prahoveanul adus duminică a fost un caz foarte grav, bărbatul de 45 de ani fiind muşcat de o viperă chiar în curtea casei sale.
Astăzi, 2 mai 2012, începe susţinerea probei practice la examenul de titularizare. Desfăşurarea lecţiilor deschise va avea loc până pe data de 7 iunie. Pentru prima dată în sistemul de învăţământ românesc, examenul de titularizare este organizat de către instituţiile individual, de către instituţiile de învăţământ.
Peste 500 de poliţişti din structurile de ordine publică, poliţie rutieră, investigaţii criminale, investigare a fraudelor, din cadrul Serviciului Arme, explozivi, substanţe periculoase, au fost angrenaţi zilnic în activităţile organizate cu acest prilej.
În data de 03.05.2012, începând cu ora 09:20, la S.C. OMV PETROM – Punct de Lucru PETROBRAZI S.A., se va desfăşura un exerciţiu cu forţe şi mijloace în teren pentru antrenarea structurilor de intervenţie în vederea îndeplinirii misiunilor specifice din competenţă. Conform situaţiei tactice simulate în situaţia producerii accidentelor chimice pe amplasament cu implicaţii în afara acestuia, respectiv explozie urmată de incendiu, se va pune în aplicare planul de urgenţă externă al obiectivului corespunzător scenariului aferent instalaţiei cracare catalitică, precum şi punerea în aplicare a Planului Roşu Judeţean.
Procurorul competent din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova și ofițeri de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție - Serviciul Județean Anticorupție Prahova au prins în flagrant, ieri, un cetățean care a oferit 1.500 lei unui agent de poliție.
Recent, reprezentanţii învăţământului au mai aprobat încă o etapă de înscriere pentru clasa pregătitoare şi clasa I. Ministerul Educaţiei a prevăzut, iniţial, patru etape de înmatriculare a preşcolarilor. Cea de-a cincea etapă va avea loc în perioada 11-18 mai 2012, fiind rezervată celor care nu au participat la niciuna din etapele anterioare, sau copiilor care nu au fost înmatriculaţi până la acea dată, din diverse motive. În prezent, se desfăşoară cea de-a patra etapă a înscrierii în învăţământul obligatoriu, care este rezervată, şi ea, înscrierii copiilor care nu au fost incluşi în clasele respective.
Luni, 30 aprilie, anul curent, ora 1930, o patrulă din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Prahova, ce desfăşura activităţi de prevenire şi combatere a furturilor de produse petroliere în zona comunei Copăceni, judeţul Prahova, a surprins o persoană ce distrugea un gard din beton .