- Scris de Irina Sima
Poliţiştii din Ploieşti au organizat şi desfăşurat ieri o razie în Oborul Ploieşti. Activităţile s-au desfăşurat în două etape:
Prima etapă a raziei a început la ora 5. Poliţiştii au acţionat pe străzile din imediata apropiere a Oborului Ploieşti, fiind desfăşurate activităţi pentru eliminarea elementelor parazitare - cerşetori, vânzători ambulanţi, precum şi pentru crearea unui mediu civilizat de desfăşurare a activităţilor de comerţ.
A doua etapă a început la ora 10.30, constituindu-se un dispozitiv de blocare la intrările în incinta oborului, format din lucrători de poliţie rutieră, lucrători de ordine publică şi lucrători de la Serviciul de Intervenţie Rapidă. În interiorul Oborului au acţionat echipe de control, care au verificat legalitatea desfăşurării actelor de comerţ.
Astfel, în cadrul raziei, au fost verificate 43 de societăţi comerciale, 9 producători agricoli, 46 de autovehicule, 193 de persoane.
În urma controalelor efectuate, oamenii legii au aplicat 30 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 19 500 lei.
Totodată, au fost confiscaţi bani – 151 lei şi bunuri în valoare de 1 500 lei. Au fost confiscate genţi, alcool, cafea, săpunuri, deodorant, detergenţi, 100 kg pepeni.
Poliţiştii rutieri au ridicat 2 certificate de înmatriculare şi 3 plăcuţe de înmatriculare
Exemple infracţiuni constatate
A fost prins în flagrant C. Mugurel din Ploieşti, care a sustras de pe o tarabă un telefon mobil în valoare de 700 lei. Acestuia i s-a întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat, bunul sustras fiind recuperat şi predat părţii vătămate.A fost depistat T. Codreanu, din Mizil, care conducea un autoturism neînmatriculat. Acestuia i s-a întocmit dosar penal conf. art. 85, alin. 1 din OUG 195/2002.
Imagini video din timpul raziei, în secţiunea APH VIdeo
Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret (A.N.S.T.) organizează în perioada 17.08-07.09.2011, pe litoral PROGRAMUL NAŢIONAL „UNIVERSITATEA DE VARĂ. Programul este conceput ca un pachet integrat de servicii de formare fiind structurat pe 3 module, vizând teme de interes pentru studenţi:
Femeia din Lipăneşti care a instigat lumea să îi lişeze pe poliţiştii care au descins pentru reţinerea fiului său a fost arestată preventiv pentru 29 de zile. Judecătoria Ploieşti a emis mandatul de arestare pe numele acesteia, concluzionând că acţiunea femeii a fost una ce implică infracţiunea de ultraj asupra oamenilor legii şi distrugere a automobilului poliţiei.
Prefectura Prahova anunţă, printr-un comunicat de presă, prelungirea programului de lucru cu publicul la serviciul Paşapoarte, pe toată perioada lunii august. Conform comunicatului de presă, măsura a fost luată pentru că în cursul lunii august, la Serviciul Paşapoarte, se înregistrează un număr ridicat de cereri faţă de lunile anterioare, situaţie datorată cetăţenilor care lucrează în străinătate şi se întorc pe timpul concediului în ţară.
"Târgul cu Bunătăţi" revine în Câmpina pentru a treia oară, de sâmbătă 6 august până duminică 7 august, de data aceasta pe Bulevardul Carol I, între « Casa Cărţii » şi « Romtelecom».
În cadrul procesului de reorganizare instituţională a Poliţiei Municipiului Ploieşti şi desfiinţarea Secţiilor de poliţie 5 şi 6, a fost luată măsura delimitării teritoriale a celor patru secţii de poliţie nou create.
În urma schimbului de date şi informaţii realizat de poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale Prahova şi B.C.C.O Galaţi, noaptea trecută a fost identificat în trafic pe raza oraşului Tecuci, un autoturism marca „BMW X 6” reclamat ca fiind furat din municipiul Ploieşti.
După ce şi-a vândut maşina, un prahovean domiciliat în localitatea Gorgota şi-a invitat prietenul pentru a cinsti parafarea tranzacţiei. După câteva pahare date peste cap, invitatul a furat banii gazdei şi a dispărut.