- Scris de Ioana POPA
PSD Prahova critică planurile administrației locale ploieștene, conduse de Adrian Dobre, pentru sărbătorile de iarnă, acuzând "o risipă și o debandadă bugetară" în condițiile în care, până acum, pe distracție s-au cheltuit 1,15 milioane de lei, deși, pe de altă parte, autoritățile locale se plâng că nu au bani de investiții.
Membrii organizaţiei de tineret a Partidului Social Democrat Prahova derulează, joi, o campanie de donare de sânge. Evenimentul, la care este anunţată prezenţa câtorva zeci de persoane, este promovat şi de seniorii formaţiunii. Parlamentarul prahovean Laura Moagher şi-a îndemnat prietenii să participe şi a distribuit pe pagina personală de Facebook mai multe informaţii despre această campanie a TSD.
Partidul Naţional Liberal a organizat, luni seară, mitinguri în toate municipiile reşedinţă de judeţ din ţară, solicitând ieşirea de la guvernare a coaliţiei PSD-ALDE. La manifestarea organizată în centrul municipiului Ploieşti au luat parte peste 1.000 de persoane, majoritatea membri sau simpatizanţi ai PNL, în frunte cu parlamentarii formaţiunii şi numeroşi primari din judeţ şi consilieri locali sau judeţeni.
Birourile Permanente Reunite au decis azi ca dezbaterea moţiunii de cenzură „PSDragnea, în campanie mumă, la putere ciumă” depuse de PNL, cu sprijinul parlamentarilor de la USR şi PMP, să aibă loc joi, începând cu ora 11:00.
Proiectul privind achiziția rachetelor Patriot a trecut, luni, cu aviz favorabil de Comisia de apărare din Senat, cu unanimitate de voturi.
Pornind de la documente oficiale, care arată că sănătatea prahovenilor, locuitorii unuia dintre cele mai poluate județe, se degradează într-un ritm alarmant, deputatul USR de Prahova Dan Rădulescu lansează un nou demers pentru a strânge "dovezi", în încercarea de a convinge autoritățile că trebuie luate măsuri urgente împotriva poluatorilor.
Liderii Partidului Social Democrat pregătesc mai multe mişcări de protest, în toată ţara, împotriva a ceea ce ei consideră a fi abuzuri ale justiţiei, manifestaţii pornite după ce Liviu Dragnea, preşedintele PSD, a apărut într-un nou dosar penal instrumentat de DNA. Numeroase figuri cunoscute din PSD au spus că este nevoie de o ieşire în stradă, singurul lucru incert, în acest moment, fiind dacă vor exista mitinguri în fiecare oraş mare din ţară sau dacă toată lumea se va concentra la o manifestaţie de amploare în Capitală.
Europarlamentarul PSD Sorin Moisă a anunțat, sâmbătă, că demisionează din PSD, argumentând că partidul aruncă România într-o "văgăună a istoriei pentru a-l apăra pe Liviu Dragnea de trecut".