- Scris de Anca Visan
Preşedintele PMP Prahova, deputatul Cătălina Bozianu, cere demisia ministrului Sănătăţii, Florian Bodog, pe care îl acuză de incompetenţă şi de perpetuarea unei "birocraţii infernale" în privinţa programului guvernamental destinat pacienţilor de cancer. Parlamentarul ploieştean mai spune că, dacă Bodog nu îşi va da demisia de onoare, există şi posibilitatea schimbării lui prin moţiune de cenzură.
Consilierul personal al primarului Dobre, medicul Bogdan Nica, a vorbit despre paşii care se fac pentru realizarea viitorului Spital Municipal de Urgenţă Ploieşti, care să aducă sub acelaşi acoperiş cele două unităţi medicale deţinute de municipalitate, Schuller-ul şi Pediatria. Bogdan Nica, fost şef al Direcţiei de Sănătate Publică Prahova şi director în Ministerul Sănătăţii, a afirmat că Primăria a preluat un studiu de la Consiliul Judeţean, dar încă mai caută un teren suficient de mare pentru noua construcţie, fiind inclusiv în discuţii avansate pentru preluarea unei suprafeţe aflate în proprietatea statului.
Deputatul PMP de Prahova Cătălina Bozianu apreciază că primarul Ploieștiului, Adrian Dobre, este principalul responsabil pentru situația actuală, în care Ploieștiul a rămas fără niciun ban din Programul Național de Dezvoltare Locală.
Consiliul Judeţean Prahova a revenit în formulă completă, după validarea unui nou ales în urma demisiei fostului consilier judeţean PNL Gabriel Hornoiu.
Ministerul Apărării Naționale nu a invitat, joi, la manifestările de Ziua Aviației Române, mai multe personalităţi publice. Dintr-o eroare, cum a fost catalogată situația într-un comunicat oficial al MApN, inclusiv președintele Klaus Iohannis a fost sărit din schemă. PNL Prahova, prin vocea președintelui Iulian Dumitrescu, a avut reacție dură față de cele întâmplate. Nici liderul liberalilor din județ nu s-a aflat pe lista de invitați, deși este și președintele Comisiei de apărare din Senat.
Parlamentarul PMP de Prahova Cătălina Bozianu critică dur măsura adoptată, în ședința de săptămâna trecută, de Guvernul Mihai Tudose, referitoare la noul nivel al contribuțiilor percepute de la angajator, pentru salariații part-time și pentru cei cu plata în acord.
Preşedintele Consiliului Judeţean Prahova şi al organizaţiei judeţene a PSD, Bogdan Toader, a criticat astăzi în termeni duri funcţionarii din Primăria Ploieşti şi în special şefii unor direcţii interne care au blocat mai multe proiecte importante sau care nu au urmărit corespunzător lucrările derulate în ultimii ani, afirmând că multe dintre probleme oraşului pleacă de la aşa-zisul aparat de specialitate al Primăriei, care nu îşi face treaba cum trebuie.
Conducerile organizațiilor județene ale PSD și ALDE au transmis, sâmbătă, o declarație politică asumată la comun, ca urmare a situației în care a ajuns Ploieștiul, după ce nu i-a fost aprobată finanțarea niciunui proiect, prin PNDL (
Absenţa Ploieştiului de pe lista localităţilor care vor primi fonduri în perioada 2017-2020 de la Ministerul Dezvoltării, prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală, devine principalul motiv de scandal al momentului, primarul Dobre dând vina în totalitate pe viceprimarul din partea ALDE, George Pană. Reacţiile nu au întârziat să apară, iar celălalt viceprimar, social-democratul Cristian Ganea, spune că acest eşec a fost rezultatul unei lipse de profesionalism cu care este condusă instituţia de către Adrian Dobre.