- Scris de Irina Sima
Paul Dumbrăvanu, deputat PNL pe Colegiul 11 Ploieşti Vest, a iniţiat o serie de acţiuni la nivelul Parlamentului României împotriva fenomenului alarmant al poluării din municipiul reşedinţă al judeţului Prahova. Marţi, 4 octombrie, acesta a adresat o intrepelare la adresa ministrului Mediului, Apelor şi Pădurilor, doamna Cristiana Paşca Palmer, în idea de a forţa instituţiile abilitate pe această linie să reacţioneze la gradul crescând de poluare din "Oraşul Aurului Negru". Iată textul întrebării lansate de deputatul prahovean, demers ce are girul şi susţinerea întregului Grup Parlamentar al Partidului Naţional Liberal din Camera Deputaţilor:
Primari, viceprimari, consilieri locali, foști și actual parlamentari și-au depus dosarele de candidatură pentru a prinde o poziție eligibilă pe lista PSD Prahova pentru alegerile parlamentare din 11 decembrie. Comitetul Executiv al PSD Prahova urmează să valideze lista care conține 19 nume, aceasta urmând a fi prezentată la București, pentru stabilirea ordinii finale.
Președintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu aduce clarificări legate de plecarea lui Andrei Volosevici din PNL. Liderul liberalilor prahoveni spune că Andrei Volosevici a părăsit PNL „în contextul discuțiilor privind aplicarea criteriilor de integritate în întocmirea listelor pentru alegerile parlamentare". Dumitrescu își afirmă convingerea că PNL reprezintă, în continuare, „o organizație puternică, o echipă de câștigători".
În noua sa formulă, avându-l în echipă pe senatorul Andrei Volosevici, A.L.D.E. propune în ședința Consiliului Local Ploiești două proiecte care vizează o rectificare bugetară pentru alocarea sumelor de bani necesare evaluării mărcilor Petrolul, și un proiect care să asigure prezența în fiecare școală de pe raza municipiului Ploiești a unui medic sau asistent medical.
Senatorul Andrei Volosevici și-a depus miercuri după-amiaza adeziunea la ALDE Prahova, informează surse din mediul politic. Miercuri dimineața, Andrei Volosevici a demisionat din Partidul Național Liberal. Surse APH informează că acesta va ocupa poziția 2 pe lista ALDE Prahova pentru Camera Deputaților.
Mircea Cosma, presedintele Fundatiei Cultural-Istorice "Mihai Viteazul" Ploiesti a primit, vineri, cea mai înaltă distinctie acordata de insusi presedintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti. Astfel, prin decretul presedintelui, lui Cosma i-a fost inmanat brevetul cu nr. 3707 prin care i s-a conferit "Ordinul de Onoare", distinctie care se traduce prin faptul ca, incepand de astazi, Mircea Cosma a devenit cetatean de onoare al intregii Republici Moldova.