PNL Prahova i-a adresat o scrisoare deschisă prefectului Cosmin Georgescu, prin care acuză metoda prin care au fost aleși viceprimarii municipiului Ploiești aplicată de alianța formată de PSD-ALDE-PMP. „Asemenea practici conduc la exit-ul judeţului Prahova de pe traiectoria asumată de România în Uniunea Europeană", se afirmă în documentul semnat de copreședinții PNL Prahova, senatorul Iulian Dumitrescu și deputatul George Ionescu. Liberalii îi cer prefectului ca, prin prerogativele de care dispune, să ia toate măsurile necesare pentru asigurarea secretului votului în ședința de miercuri a Consiliului Județean Prahova, când se va alege conducerea instituției.