PMP Prahova a contestat decizia Biroului Electoral Ploiești legată de componența secțiilor de votare
- Scris de Irina Sima
Partidul Mișcarea Populară solicită anularea unei hotărâri a Biroului Electoral Ploiești, acuzând că au fost încălcate dispozițiile Legii 115 din 2015 care prevăd ca, în a doua etapă a tragerii la sorți privind componența secțiilor de votare trebuiau să participe numai partidele politice neparlamentare, urmând ca secțiile de votare să fie completate până la numărul de membri admis de lege numai cu reprezentanți ai acestor partide politice.
Vicepreședintele PSD Ploiești, Donald Constantin a reacționat după ce la sediul partidului s-au primit mai multe sesizări privind metodele pe care le folosește candidatul independent Daniel Savu pentru a discredita partidul.
Adrian Dobre, candidatul PNL la Primăria Ploiești, a postat pe Facebook un alt proiect din programul său electoral: reabilitarea termică gratuită pentru locatari:
Primarul interimar al municipiului Ploiești, Cristian Ganea, a susținut o conferință de presă în care a adus diplomele care dovedesc studiile parcurse de acesta, demersul venind drept răspuns la o declarație a senatorului Daniel Savu, contracandidat al lui Ganea în cursa pentru Primăria Ploiești, în care senatorul ridica semne de întrebare asupra pregătirii profesionale a candidatului PSD. Ganea și-a prezentat presei diplomele de Bacalaureat și de facultate, anunțând totodată că vrea să își ia concediu de la primărie în ultima săptămână de campanie pentru a se promova mai intens în public.
ALDE Prahova a dat publicității un comunicat de presă în care acuză Primăria Ploiești de abuz, partidul reclamând că o cerere depusă de reprezentanții săi în vederea închirierii unei suprafețe de 10 metri pătrați pe domeniul public nu a fost aprobată, fiind tergiversată luarea deciziei de închiriere.
Cătălina Bozianu, președintele PMP Prahova, anunță că partidul său a formulat plângeri penale pentru pentru vandalizarea afișelor Mișcării Populare din Ploiești. „Fenomenul se petrece în fiecare noapte, la toate panourile de afişaj electoral din Ploieşti", spune Bozianu.
Consiliul Național al Elevilor solicită candidaților la alegerile locale să considere educația o prioritate. Reprezentanții elevilor au lansat o scrisoare deschisă către candidații la alegerile locale pentru funcția de primar și consilier local prin care le solicită să își asume faptul că în situația în care vor fi aleși în funcție vor considera educația o prioritate și își vor da tot concursul pentru îndeplinirea obiectivelor solicitate în scrisoare, invitând candidații să semneze și să anunțe public asumarea obiectivelor din scrisoarea de angajament „Educația, responsabilitate și pentru comunitate".