- Scris de Irina Sima
Organizația județeană Prahova a Mișcării Populare a continuat seria conferințelor de presă săptămânale, prezentând joi alți patru candidați din localități importante ale județului. Alături de președintele organizației județene a Mișcării Populare, Cătălina Bozianu, s-au prezentat candidații MP pentru orașele Bușteni, Boldești-Scăeni, Plopeni și candidatul Mișcării Populare pentru primăria comunei Poiana Câmpina.
Alți trei primari se alătură PNL, după ce săptămâna trecută încă patru edili și-au anunțat înscrierea în rândurile acestui partid politic. Este vorba de primarul din Plopeni, primarul din Băicoi și primarul comunei Teișani. Anunțul a fost făcut de copreședintele PNL Prahova, senatorul Iulian Dumitrescu (Foto), pe pagina personală Facebook.
Senatorul Andrei Volosevici a criticat administrația PSD-ALDE aflată în fruntea Primăriei Ploiești, dezvăluind detalii legate de întârzierea accesării creditului de care primăria are nevoie pentru a termina la timp proiectele din fonduri europene.
Deputatul Răzvan Tănase s-a înscris în PND (Partidul Național Democrat), unde a primit și funcția de prim vicepreședinte. Tănase a fost ales pe lista PPDD în anul 2012, partid din care a demisionat, devenind independent.
Radu Popescu, candidat independent la Primăria Ploiești, propune ca pe lângă clădirile monument istoric, precum Halele Centrale, administrația locală să folosească drept obiectiv turistic și un monument funerar unic în România. Este vorba despre monumentul în formă de falus ridicat în cimitirul Viișoara de un soț care și-a ucis consoarta infidelă, titrează observatorulph.ro.
Preşedintele interimar al UNPR, Neculai Onţanu, a declarat luni că partidul ar putea vota legea privind alegerea primarilor în două tururi de scrutin, afirmând că există o anumită neîncredere în partenerii de alianţă, PSD, din cauza unor declaraţii făcute recent.