- Scris de Irina Sima
Cu doua luni înainte de alegerile locale, liberalii din Prahova cer demisia prefectului Rodica Paraschiv, susţinând că aceasta este cunoscută cu afinităţi PSD şi că instituţiile pe care le are în subordine se implică în jocuri politice.
Consiliul Executiv Județean al Partidului Mișcarea Populară Prahova, reunit, vineri, 25 martie, a.c., a validat candidații formațiunii pentru funcția de primar în orașe și comune, dar și lista de candidați pentru Consiliul Județean Prahova, la alegerile locale din 5 iunie. În urma votului exprimat, primii patru candidați aleși pentru a reprezenta partidul în Consiliul Județean Prahova sunt: Ioan-Adrian Pițigoi, Adrian Tomoșoiu, Bogdan Petrescu și Tiberius Iordache.
UNPR Prahova a anunțat astăzi că organizația locală din Băicoi a PNL a trecut la UNPR, ca urmare a deciziei primarului UNPR-ist de a candida din partea liberalilor la alegerile locale din 5 iunie. În paralel, Ciprian Stătescu „și-a luat oamenii" cu el și membrii UNPR Băicoi au trecut la PNL.
Copreşedintele PNL, Alina Gorghiu, a catalogat strategia PSD referitoare la candidaţii acestui partid pentru cele şase sectoare ale Capitalei, drept "o tocăniţă, o ciorbă din care nu se ştie ce va înţelege electoratul de stânga"
„Vom merge singuri în campania electorală. Sondajele ne poziționează foarte bine în acest moment în rândul electoratului – în jur de 38, 40 la sută, la nivel de județ. În localități există diferențe destul de mari în ceea ce provește zona rurală sau urbană.
Liberalii prahoveni s-au reunit vineri, 18 martie 2016, în Sala Olimpia din Ploiești, pentru a marca două evenimente importante pentru organizația județeană a PNL Prahova. Sala Sporturilor a fost gazda lansării oficiale a candidaților PNL Prahova pentru alegerile locale din 5 iunie, dar și sărbătorirea seniorului liberal Mircea Ionescu Quintus care a împlinit vârsta de 99 de ani.
Președintele MP Prahova, Cătălina Bozianu, a criticat PSD, PNL și ALDE, catalogându-le drept partide „vechi", cu politicieni care se află într-o stare permanentă de non-combat la nivelul Consiliului local Ploiești. „Singurii pierzători sunt ploieștenii, vechile partide trebuie să își asume ultimii patru ani de administrație proastă", a declarat Cătălina Bozianu, candidatul Mișcării Populare la Primăria Ploiești.