- Scris de Irina Sima
Câteva zeci de persoane s-au strâns în fața Palatului Administrativ, pentru a trage un semnal de alarmă împotriva poluării masive la care sunt supuși cetățenii municipiului Ploiești, dar și cei care locuiesc în zonele limitrofe reședinței de județ. Din păcate, întâlnirea cu caracter exclusiv civic nu a atras foarte mulți locuitori ai Ploieștiului, deși problema poluării este una gravă, cu efect pe termen lung asupra sănătății populației.
Date fiind temperaturile scăzute care se vor înregistra la Ploieşti în perioada următoare, Veolia Energie Prahova este pregătită să înceapă furnizarea agentului termic către ploieşteni, se anunță într-un comunicat al companiei.
La data de 5 octombrie, polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei și Patrimoniului din cadrul Poliției Municipiului Ploiești, împreună cu luptători S.A.S., au efectuat 6 percheziții la domiciliile unor persoane bănuite de viol și lipsire de libertate în mod ilegal. 5 descinderi au avut loc în Ploiești și una în Gornet Cricov.
Miercuri dimineață polițiștii ploieșteni au descins la mai multe adrese din Ploiești și una din Gornet Cricov la mai multe persoane bănuite de viol și lipsire de libertate.
Garda de Mediu și APM Prahova au remis un comunicat comun de presă în care se afirmă că „nu s-au constatat depășiri ale poluanților analizați". Autoritățile vorbesc despre un „disconfort olfactiv", declarând, totodată, că APM Prahova a instituit un „plan de monitorizare suplimentară" a calității aerului, prin „măsurări momentane".
Magistraţii instanţei supreme au respins, marţi, cererea lui Vasile Blaga de ridicare controlului judiciar dispus de procurorii anticorupţie în dosarul în care fostul copreşedinte al PNL este cercetat pentru trafic de influenţă.
Leonard Doroftei va fi adus cu mandat la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, pe 19 octombrie, pentru a fi audiat ca martor în dosarul "Gala Bute", judecătorii luând această decizie după ce Doroftei a fost citat de două ori şi nu s-a prezentat, informează mediafax.ro
Decizie incredibilă a instanței penale din cadrul Judecătoriei Ploiești. Un bărbat, trimis în judecată într-un dosar de cămătărie și șantaj, a fost condamnat la închisoare cu suspendare și la 60 de zile de muncă în folosul comunității. Instanța a indicat drept loc unde inculpatul să execute această pedeapsă, CREȘA din orașul Urlați, titrează